Prawdziwym zwycięzcą wojny w Afganistanie jest ten podejrzany najemnik

opiumDepartament stanu przeznaczył na odbudowę Afganistanu 4 mld $. Około 2,5 mld $ trafiło do jednej firmy ze złą, bardzo złą przeszłością.

Przez ponad dekadę departament stanu przekazał 69% funduszy przeznaczonych dla Afganistanu dla jednej firmy – firmy ze szczególnie burzliwą przeszłością.

DynCorp, jedna z największych prywatnych najemniczych korporacji pracujących dla rządu, od dawna jest znana ze skandali korupcyjnych i wątpliwej „jakości usług”. Jednakże nic z tego nie zdaje się odstręczać rządu od udzielania spółce nowych zleceń.

Departament stanu zapłacił niemal 4 mld $ na projekty pomocowe dla Afganistanu w celu jego odbudowy w latach 2002-2013. 2,5 mld $ przeznaczono dla DynCorp – 69% wszystkich pieniędzy departamentu stanu przez cały okres wojny.

Dane dotyczące zarobków DynCorp pochodzą ze specjalnego raportu Generalnego Inspektora Afganistanu z agencji audytowej utworzonej przez Kongres, w celu sprawowania nadzoru nad rządowymi wydatkami w Afganistanie.

Według w/w raportu SIGAR, 89% funduszy departamentu stanu, 3,5 mld $, zostało wydanych na duże projekty, tzw. „wspierania prawa”, np. trenowanie i wyekwipowanie afgańskich sił policyjnych. I to było oczko w głównie DynCorp, aczkolwiek firma zapewniała także usługi ochroniarskie dla Hamida Karzaia, prezydenta tego kraju.

„Zamówienia DynCorp dotyczą głównie szkolenia i wyposażenia Afgańskiej Policji Państwowej i organów bezpieki. Wliczają się w nie instruktarze, budowa infrastruktury policyjnej, sprzęt i pojazdy” – z raportu SIGAR.

Lista obowiązków DynCorp, szczególnie walka z narkotykami oraz trenowanie sił policyjnych, to skrót najpoważniejszych problemów amerykańskiej „misji” w Afganistanie. Jednakże pomimo otrzymanych miliardów, firma dokonała mizernego postępu. Odnośnie narkotyków – sytuacja jest jeszcze gorsza – produkcja opium w roku 2013 osiągnęła rekordowy poziom.

24 IV 2014r.
autor: Jacob Siegel
źródło: http://www.phantomreport.com/the-real-winner-of-the-afghan-war-is-this-shady-military-contractor
przygotował: Minutus

Posted on 1 Maj, 2014, in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: