Święto narodowe 15 lipca

Jakie to nieeuropejskie – bronić domu przed napaścią.

15 VII 1410 r. Polacy i Litwini pokonali na polach Grunwaldu Krzyżaków oraz ich posiłki z całej Europy Zachodniej. Krzyżaków do Polski sprowadził książę Konrad Mazowiecki w 1226 r. Od samego początku Krzyżacy dążyli do pełnej niezależności i do zbudowania potężnego państwa. Udało im się to zrealizować w pełni. Po fałszerstwach, zdradach, po rzekach przelanej krwi dochodzi do roku 1410. Po Grunwaldzie ich potęga zostaje zachwiana. Nadal potężne państwo zakonne staje na równi pochyłej o małym stopniu nachylenia – powolutku te lokalne mocarstwo zaczyna tracić na znaczeniu.

15 VII 1410 r. to wielkie polskie święto. Antypolskie czynniki opanowały całą polską państwowość (z której nic już nie zostało), naukę, edukację itp. nic dziwnego więc, że oficjalnie rocznica bitwy pod Grunwaldem nie jest obchodzona (inscenizacja pod Grunwaldem to prywatna inicjatywa).

Król Jadwiga. Tak, tak! Jagiełło rządził, bo Jadwiga pozwoliła. Jedna z najbardziej niedocenianych postaci w historii – Litwie dała chrzest, Koronie – dynastię jagiellońską.

Według kronikarza Jana Długosza, król Władysław Jagiełło nakazał, by rocznica bitwy była obchodzona jako święto w całym królestwie; by 15 lipca „ojcowie uczyli swoich synów, wnuków i prawnuków oraz następców, żeby po wieczne czasy zachowali w pamięci ten dzień, w którym łaska Boża okazała swe miłosierdzie wobec narodu i ludu polskiego”, by „wszystkie kościoły w całym Królestwie Polskim tak miejskie, jak i wiejskie czciły ze swym ludem szczególnie uroczyście mszami i procesjami dzień tak wielkiego triumfu i by składały Bogu ogromne dzięki za dobrodziejstwo udzielone narodowi polskiemu”.

15 lipca jest więc pierwszym ustanowionym polskim świętem narodowym i państwowym.

A jakie „święta” obchodzimy dzisiaj?

3 maja (1791 r.) – ustanowienie konstytucji. Święto masonerii. Wszyscy ważni gracze tego wydarzenia należeli do wolnomularstwa (wstąpienie do masonerii – ekskomunika ipso facto). Konstytucję wprowadzono na drodze zamachu stanu, nielegalnie, gdy większość posłów świętowała Wielkanoc w swoich domach. Ot masz wzór, przykład cwaniactwa! Cichcem i konfidencko!

1 sierpnia (1944 r.) – wybuch powstania warszawskiego. Bez wątpienia mnóstwo młodych i starych okazało godny naśladowania patriotyzm, jednak powstanie warszawskie (tak jak listopadowe oraz styczniowe) było prowokacją mającą na celu po prostu jak największą fizyczną likwidację Polaków. Dlaczego Kaczyński nie ustanowił świętem 12 września (zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r.)? Najprostsza odpowiedź – bo nie był Polakiem. Niech Polacy pamiętają masowe mordy a nie chwalebne wiktorie.

Generał Tadeusz Rozwadowski – zwycięzca bitwy warszawskiej.

15 sierpnia (1920 r.) – święto Wojska Polskiego, rocznica tzw. bitwy warszawskiej, także katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia aż krew zalewa człowieka, gdy patrzy co się dzieje! Gardzi się poświęceniem milionów Polaków – żołnierzy i cywili – walczących z nawałą sowiecką, lekceważy się liczne procesje odprawiane w całym kraju w roku 1920, zapomina się o twórcy planu bitwy generale Rozwadowskim, przemilcza się rolę innych dowódców jak np. generał Józef Haller,a… no właśnie tylko on! On! Tylko on jeden sam! Piłsudski. Dezerter (zrzekł się dowództwa tuż przed bitwą i uciekł do konkubiny pod Częstochowę) jest przedstawiany jako zbawca Polski i Europy.

11 listopada (1918 r.) – odzyskanie niepodległości. Patrz jak wyżej. Ponownie totalna olewka i tylko Piłsudski sam po 123 latach niewoli wywalczył dla Polaków niepodległe państwo.

Tak to niestety wygląda. Zainteresowani znają szczegóły lub sami je sobie odszukają.

Posted on 11 lipca, 2012, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Bardzo ciekawy wpis, jeśli chce się wiedzieć więcej o świętach narodowych, a nie tylko cieszyć się, że mamy wolne, i możemy wyjechać, bo akurat zrobił się długi weekend. Warto szerzyć takie informacje, by młode pokolenie miało choć trochę świadomości o świętach ważnych dla swojego kraju. Niestety coraz częściej, ich wiedza ogranicza się do Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Polecam artykuł, w którym wymienione, a także krótko opisane są wszystkie święta narodowe i kościelne obchodzone w naszym kraju. Oto on: http://www.stefczyk.tv/tag/swieta-obchodzone-w-polsce. Pozdrawiam!

  1. Pingback: Święto narodowe 15 lipca « Dziennik gajowego Maruchy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: