Grożenie Chinom: Zaangażowanie USA i Japonii na Morzu Południowochińskim

THREATENING CHINA: South China Sea: U.S.-Japan Military Deployments Put Region At Risk

http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=30697

Autor: Zhou Yongsheng, Global Research, 5 V 2012 r.; przekład: Ussus

Zagraniczna interwencja wojskowa na Morzu Południowochińskim staje się realna mimo sprzeciwu Chin. W ostatnim tygodniu USA i Japonia zawarły nowe porozumienie o wspólnym użytkowaniu baz wojskowych na Pacyfiku.

Według medialnych doniesień, Japońskie Siły Samoobrony [od zakończenia II wojny światowej, Japonia oficjalnie nie posiada wojska, a jedynie „siły samoobrony” – Ussus] będą stacjonowały wraz z wojskami USA na Filipinach. Gdy tylko Manilia się zgodzi, Japonia, USA i Filipiny przeprowadzą wspólnie specjalne szkolenie w filipińskich bazach.

W ostatnich latach, kraje takie jak Wietnam i Filipiny, prowadziły rozległe interesy dzięki wydobyciu gazu i ropy w rejonie Morza Południowochińskiego.

Popychane przez własne interesy gospodarcze, gonią za przyszłą ekspansją terytorialną, co wzmaga napięcia w regionie. Zdają się zbliżać do Japonii i USA, aby odsunąć Chińczyków od Morza Południowochińskiego, do którego ci mają prawo.

Umożliwia to Stanom Zjednoczonym i Japonii łatwe zaangażowanie się w sprawy Morza Południowochińskiego.

W procesie skupiania strategicznej uwagi na rejonie Azja-Pacyfik, Południowa Azja jest ważną częścią dla USA. W ciągu ostatnich dwóch lat, USA zwiększają swój wkład w sprawy Południowej Azji.

USA nieustannie szukają miejsca dla kilku baz wojskowych w rejonie. Chcą powrócić do zatoki na Filipinach, gdzie posiadały już bazę wojskową oraz wysłać tam swoje najnowocześniejsze okręty wojenne.

Stany drylują także stosunki z pozostałymi krajami położonymi wokół wód Morza Południowochińskiego i Chin. Wszystkie te działania wymierzone są przeciwko Chinom, niektóre zwiększają popularność USA w Azji.

W przeciwieństwie do USA, Japonia działa po cichu, subtelnie. Jednak Japonia uchyliła swoją restrykcyjną politykę eksportowania broni po objęciu stanowiska premiera przez Yoshihiko Noda. Celem tego jest wsparcie krajów zaangażowanych w spory o Morze Południowochińskie poprzez eksport broni do tychże państw.

Ponadto Japonia planuje dostarczyć Filipinom okręty patrolowe oraz szkolić filipińską straż przybrzeżną.

Działania te pokazują, że Japonia wyciąga uzbrojoną dłoń w kierunku Morza Południowochińskiego. Zawikłana sytuacja w rejonie tego morza leży w jej interesie. Spory między Chinami a Japonią o Wyspy Diaoyu ostatnio wzrosły. Japończycy mają nadzieję, że konfrontacja w rejonie Morza Południowochińskiego odwróci od tego uwagę Chińczyków.

Zewnętrzna interwencja na Morzu Południowochińskim komplikuje sytuację w regionie. Podczas gdy USA i Japonia wspierają ją, kraje takie jak Filipiny i Wietnam stają się coraz bardziej aroganckie wobec Chin, prowokują Chińczyków, np. bezprawnie zatrzymują chińskich rybaków.

Tym razem Filipiny przez dwanaście dni ryzykowały regionalną wojnę z Chinami. Zaangażowane kraje modernizują swoje armie poprzez import zaawansowanych broni, co zagraża stabilności regionu.

Bezpośrednie, bezwzględne wspieranie okolicznych państw, by szachowały Chiny jest krótkowzroczną strategią. To nie tylko zniszczy stabilność regionu, ale również zrujnuje wspólne zaufanie Chin, Japonii i USA.

USA i Japonia powinny uznać, że kraje takie jak Wietnam i Filipiny mogą odegrać pozytywną rolę w tamtejszej równowadze sił, jednak ambicje tych krajów mogą w przyszłości wzrosnąć.

Ta krótkowzroczna strategia niszczy korzyści mogące wypłynąć ze zgodnego współdziałania.

[A może nie jest to taka krótkowzroczna strategia? Może jest ona dalekowzroczna? USA, kierowane przez mafię bankierską i kompleks j, już od dawna zagarniają coraz większe połacie świata w strefę swojej „bliskiej zagranicy”. – Ussus]

Reklamy

Posted on Maj 6, 2012, in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s