Pieniądze i polityka

Polska solidarna, Polska liberalna, zdradzeni o świcie, afera gruntowa, afera hazardowa, pusta lodówka, podatek liniowy, OFE, dziura budżetowa – ze wszystkich mediodajni – telawizji, radia, gazet – sączą się nieustannie wiadomości polityczne. Jednak ogromna większość tych informacji ma tyle wspólnego z polityką co zeszłoroczny śnieg. Dlaczego? Cóż to jest polityka? Najprościej mówiąc jest to sztuka rządzenia. Truizmem będzie twierdzenie, że dobry polityk dba o dobro wyborców, dobro państwa, narodu itd. Mendia nie ukazują polityki ani polityków. A czemuż to? A temuż, że w mendiach widzimy coś innego. Ale o tym niżej.

„Świat jest rządzony przez całkiem inne osoby, niż się to wydaje i tylko ci, którzy potrafią zajrzeć za kulisy wiedzą kto to jest.” Są to słowa Beniamina Disraelego, dwukrotnego premiera Wielkiej Brytanii z XIX w. (żydowskiego pochodzenia, ale to szczegół). Kto jak kto, ale człowiek który pod swoim wpływem miał imperium, władające tak ogromnym szmatem ziemi jak UK w XIX w., zna się jak mało kto na sprawowaniu władzy. Nie są to więc słowa rzucane na wiatr. Disraeli stwierdza, że znani politycy nie mają żadnego wpływu. Już słyszę głosy niedowierzania – to było bardzo dawno temu, teraz jest demokracja i wszystko jest transparentne. Niestety forma rządu nie ma tu nic do rzeczy.

Zacytuję teraz inne ciekawe słowa: „Pozwólcie mi tworzyć i kontrolować pieniądze państwa, a nie będzie mnie obchodzić, kto tworzy w nim prawo.”
Mayer Anzelm Rothschild, bankier. Są to słowa człowieka należącego do jednego z największych rodów bankierskich. Sprawa prosta! Rząd nie ma nic do gadania, gdy nie ma wpływu na kreowanie pieniądza, czy na politykę fiskalno – monetarną. Mówiąc inaczej – politycy siedzą wtedy w kieszeniach bankierów, są skorumpowani, dyspozycyjni wobec mocodawców wykładających forsę na kampanie wyborcze. Właśnie takie dyspozycyjne kreatury widzimy w mendiach. Jak do tego doszło?

Wychodzi więc na to, że ani politycy ani państwo nie kreuje pieniądza. Tak właśnie jest! Pieniądz jest współcześnie kreowany przez prywatne osoby – bankierów w prywatnych bankach. Dawno, dawno temu, aby wybić więcej srebrnych lub złotych monet (czyli pieniędzy) trzeba było urządzić wyprawę łupieżczą na sąsiadów (przetopić zdobyte graty na srebro lub złoto i wybić z nich monety w mennicy) albo wydobyć kruszec z kopalni. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Proceder jest tak prosty, że trudno uwierzyć. Otóż pieniądz powstaje przez dług! Pieniądz jest długiem! Biorąc kredyt w banku otrzymujemy w kilka chwil na koncie dostęp do „pieniędzy”. Dzieje się to po kilku kliknięciach komputerową myszką odpowiedniego pracownika banku. Gdyby wszystkie osoby posiadające ulokowane pieniądze w jakimkolwiek banku zgłosiły się do niego po ich odbiór to bank nie byłby im ich w stanie oddać, ponieważ praktycznie wszystkie pieniądze są wirtualnymi wpisami na kontach. W zasadzie można powiedzieć, że nie istnieją. Te papierki, które zwykle uważa się za pieniądze (bez znaczenia, czy chodzi o złotówki, dolary, euro, jeny itd. to tzw. pieniądze fiducjarne – nie oparte na złocie – bez wartości) wytworzone w mennicach to tylko malutki ułamek całej „puli”.

Jakie to ma znaczenie w praktyce? Banki udzielając kredytów generują tylko pieniądze kredytowane. Nie kreują dodatkowych pieniędzy na spłacenie odsetek! Nie możliwe więc jest spłacenie długu bez ponownego zadłużenia się albo wyciągnięcia pieniędzy skądinąd. Prowadzi to do nigdy nieskończącej się inflacji, do nieustannego ubożenia całego społeczeństwa. Mówiąc inaczej – do niewolnictwa. Niewolnictwo to jest tym gorsze, że w zasadzie nikt nie wie o tym, że jest niewolnikiem. Jest to niewolnictwo bez relacji osobowych, od którego nie można uciec w tym systemie ekonomicznym. Prędzej czy później banki wejdą w posiadanie mienia obywateli poprzez zlicytowanie tych, którzy nie będą w stanie spłacić zadłużenia.

Przekładając to na politykę państwa, które zaciągnęło kredyt (czyli praktycznie każdego państwa) nie jest możliwe zbilansowanie budżetu bez ponownego zaciągnięcia kredytu lub wyprzedaży majątku państwowego. Mamy więc do czynienia z błędnym kołem, z pułapką z której nie ma wyjścia. Wszelka gadanina o zmniejszaniu dziury budżetowej, o zbilansowaniu budżetu, o reformach finansów nie ma żadnego sensu, ponieważ takie działanie w tym systemie ekonomicznym nie przyniesie żadnego pozytywnego rezultatu! Każdy polityk, który o tym mówi jest albo kłamcą albo ignorantem. Mówiąc inaczej – każdy polityk, który o tym całym procederze nie informuje – jest zdrajcą lub ignorantem niegodnym zajmowanego stanowiska. Oczywiście tacy „politycy” pokazywani w mendiach nie mają żadnej realnej władzy jako nie mający wpływu na kreowanie pieniądza. Władzę dzierżą ośrodki odpowiedzialne za kreowanie pieniądza (np. przedsiębiorstwu A damy kredyt, ale dla przedsiębiorstwa B nie udzielimy go, bo nie podoba nam się facet który nim kieruje).

W mediach obserwujemy więc teatr w udziałem „polityków” usiłujących nas przekonać, że to oni są decydentami. Tymczasem mogą oni tylko konkurować między sobą o łaskę bankierów – banksterów.

Zapraszam do obejrzenia rewelacyjnego filmu przedstawiającego współczesny niewolniczy system ekonomiczny w którym żyjemy. Film szczegółowo przedstawia cały przestępczy proceder tworzenia pieniędzy, ale jednocześnie jest bardzo prosty w odbiorze – każde dziecko zrozumie co i jak. Film jest w wersji angielskiej z polskimi napisami.

„Money as debt” („Pieniądze jako dług”) http://www.youtube.com/watch?v=Ue_lzEIVhnE

P. S. Jeśli ktoś nadal upiera się, że są uczciwi politycy to niech przeprowadzi prosty test. Wystarczy zapytać takiego polityka jak powstają pieniądze…

Reklamy

Posted on Kwiecień 15, 2011, in ekonomia and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s